جهت استعلام از قیمت ها تماس بگیرید.

شنبه 11 آذر 1402

ناحیه ی کاربری

توری گابیون چیست؟

تصویر توری گابیون

توری گابیون چیست؟

کلمه گابیون برگرفته از واژه ای ایتالیایی به معنای قفس بزرگ است. نوعی توری فلزی است. توری گابیون كه همچنین آن را با نام توری سنگ می شناسند ، توری ای با سیم های محکم و درهم پیچیده ای است که به صورت سبدهاي سيمي پر شده از مصالح سنگي است كه در زمينه هاي مختلف عمراني كاربرد دارد. این توری از مفتول های به هم گره خورده ای که به صورت سه پیچ متوالی در هم تنیده شده اند بافته می شود.

همچنین از اين سبدها با به هم پيوستن و در كنار هم قرارگرفتن، سازه هايي با ابعاد بزرگ تشكيل ميدهند. با توجه به كاربردهاي متنوع توري گابيون، بايستي آن را از جنبه هاي مختلفی از قبيل خصوصيات رفتاري، شكل پذيري، استحكام، طراحي و محاسبه سازه ها مورد بررسي و ارزيابي قرار داد.

از لحاظ اقتصادي سازه هاي گابيون بسيار ارزانتر از سازه هاي مشابه است. توري گابيون بيشتر در سد سازی، جاده سازی، آبخیزداری، ايجاد ديوارهای محافظ و حائل و نيز، كف آبراهه ها كاربرد زيادي دارد و البته به عنوان فنس و حصار نيز قابل استفاده است . . توری گابیون به‌دلیل چشمه‌های شش ضلعی، ظاهری شبیه به توری مرغی دارد. تولید توری سنگی به ‌گونه‌ای است که مفتول گالوانیزه در هم تنیده شده و چشمه‌های شش ضلعی را تشکیل می‌دهد.

یکی از اولین کاربردهای گابیون، در مصارف نظامی بوده است. به این صورت که قفس های بزرگی می ساختند و آن را با سنگ و گل پر میکردند و از آن به عنوان سنگر و حفاظ استفاده می کردند. این روش هنوز هم در بیشتر نقاط دنیا و از جمله در مزارع برنج حاشیه ی رودخانه ها در شمال ایران رایج می باشد.

 این تنیده شدن به گونه‌ای است که هر دو رشته مفتول به‌صورت سه پیچ متوالی به‌هم گره زده می‌شوند. این توری برخلاف فنس یا توری حصاری، اغلب در کار راه‌سازی و عمرانی کاربرد دارد. کاربرد توری سنگی بر اساس مشخصات فنی مانند ابعاد رول، سایز مفتول و نوع بافت چشمه متفاوت است. واضح است که قیمت توری گابیون نیز بر اساس انواع و مشخصات فنی آن متفاوت خواهد شد. در ادامه توضیحات بیشتری راجع‌ به توری گابیون بندی و قیمت آن می‌پردازیم. هم‌چنین نکاتی در خصوص خرید و فروش توری گابیون یا سنگی شرح داده می‌شود.


مشخصات فني توری گابیون :

نوع مفتول : گالوانيزه گرم طبق مشخصات مفتول گالوانیزه شده.

قطر مفتول : از ۲ تا ۴ میلی متر قابل تولید است، اما قطر مفتول به صورت استاندارد، ۳ میلیمتر می باشد.

چشمه : چشمه های توری گابیون به صورت شش ضلعی بوده و در ابعاد ۶×۵ ، ۸×۶ ، ۸×۸ ، ۱۰×۸ (سایز استاندارد) و ۱۲×۱۰ (تناژ بالا) تولید می شود.

اين واحد گابيون با چشمه‌هاي ۶×۵ نيز توليد مي‌كند كه در ايران منحصر به فرد بوده و در اصطلاح به آن گابيون مترز گفته مي‌شود. اين نوع گابيون بيشتر براي ساخت تشك‌های كف آبراهه‌ ها استفاده مي‌شود.

ابعاد گابيون: گابيون درابتدا به صورت رول‌هايي به عرض ۱ تا ۳ متر بافته شده و بعد در كارخانه و يا محل كار به صورت ورق‌هايي به طول‌هاي مختلف ( به طور معمول ۱ تا ۴ متر ) برش داده مي‌شود و سپس به صورت باكس‌هايي در ابعاد ۱×۱×۱ و يا ۱×۱×۱.۵ و يا ۱×۱×۲ و يا ۱×۱×۳ متر ساخته شده، در آخر از مصالح سنگي پر مي‌شوند.

توری گابیون این قابلیت را دارد که به صورت P.V.C نیز تولید شود .

کاربرد توری گابیون و موارد استفاده از آن

  • به دلیل مقاومت بالای توری گابیون این توری برای ایجاد فنس و حفاظ در تمامی مناطق استفاده می شود .
  • گابیون در مقابل فشار آب مقاوم بوده در نتیجه پوشش کف آبراهه ها ، موج شکن ، پوشش لوله ها برای جلوگیری از پوسیدگی استفاده کرد.
  • توری گابیون در در تجهیزات ساختمانی به عنوان مقاوم سازی بناهای سست ، و دیوار های سنگی استفاده می شود.
  • از دیگر کاربرد گابیون می توان به مهار سنگهای متمرکز ، دیوار حایل اشاره کرد.
  • امروزه از گابیون در ساخت گلدان ها و ایجاد دکوراسیون سنگی نیز بسیار استفاده می شود.
  • از مهمترین کاربرد های گابیون می توان به ساخت جاده ها اشاره کرد.
کلمات کلیدی : توری گابیون
مقالات مرتبط
توری گابیون چیست؟
توری مرغی چیست و چه کاربردی دارد؟

برای خرید توری مرغی باید چکار کنیم؟چگونه توری مرغی عرض 180 تهیه کنیم؟قیمت توری مرغی دست دو...

توری گابیون چیست؟
توری فرنگی مرغی چیست ؟

بدون شک یکی از پر کاربرد ترین حوزه ها برای استفاده از توری شش ضلعی، حصار کشی است. اغلب دور...

توری گابیون چیست؟
عوامل موثر بر قیمت توری فرنگی

قیمت توری فرنگی در بازار بر اساس نوع و ضخامت مفتول، ارتفاع، طول و عرض آن، اندازه چشمه‌های...

توری گابیون چیست؟
مزایا و مشخصات استفاده از توری حصاری یا فنس

توری حصاری که با نام هایی مانند فنس ، حصار یا chain wire fence. انواع توری حصاری به لحاظ ج...

دیدگاه ها

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

کلیه حقوق سایت آهن امن متعلق به شرکت رادمان جاده ابریشم میباشد.