تصویر مفتول گالوانیزه

همه چیز در مورد مفتول گالوانیزه.تولید و کاربرد آن

مفتول گالوانیزه یا به عبارتی مفتول سفید که در زبان انگلیسی به galvanized wire  شناخته میشود از گالوانیزه شدن مفتول سیاه به دست می‌آید.

گالوانیزه شدن یعنی فرآیندی که طی آن سیم در برابر اکسید شدن، سایش، خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم می‌شود و در پایان این گالوانیزاسیون مفتول آماده و قابل استفاده در هر نوع آب‌و‌هوایی می‌شود.

فرایند گالوانیزاسیون هم گرم می باشد و هم سرد! در ادامه ی این مقاله نکاتی در مورد قیمت مفتول گالوانیزه سفید، خرید مفتول گالوانیزه بیشتر میپردازیم پس در ادامه با اهن امن همراه باشید!

مزیت گالونیزاسیون چیست؟

محققان معتقدند این روش یکی از اقتصادی ترین راه های جلوگیری از خوردگی فلز است. هر جا که با مشکل خوردگی فلز مواجه باشیم فرایند گالوانیزاسیون به کمک ما می آید.

انواع مفتول گالوانیزه به چند دسته تقسیم می شوند؟

مفتول سفید را از زوایای مختلفی طبقه بندی می کنند. این دسته بندی ها موارد زیر را در بر دارد:

دسته بندی مفتول گالوانیزه براساس جنس مفتول به دو نوع تقسیم بندی می شود:

نرم
سخت

نرمی یا سختی مفتول چگونه تعیین می گردد؟

در واقع میزان کربن، نرم یا سخت بودن مفتول را مشخص می کند. مفتول سیاه با کربن بالا را سخت و مفتول سیاه با کربن پایین را نرم می نامند. 

صاف و صیقلی بودن مفتول گالوانیزه

براساس به کاربرد های گسترده آن، در برخی موارد نیاز است سیم سفید سطحی صاف و صیقلی داشته باشد. با بررسی انواع مفتول فولادی می توان به این نتیجه رسید که صاف ترین سطح متعلق به نوع سیم گالوانیزه می باشد. در هنگام کاربا این نوع، به خاطر سطح صاف و صیقلی که داشته، هیچ گونه آسیبی به دست از سایرین وارد نمی شود.

بدین ترتیب اغلب افراد تمایل دارند از نوع گالوانیزه به جای سایر مفتول های فولادی استفاده کنند. این موضوع باعث شده میزان تولید و عرضه شرکت های تولیدکننده رشد چشمگیری را در سال های اخیر شاهد باشد.

مزایا و معایب سیم گالوانیزه از نظر جنس چگونه تعیین می شود؟

مفتول گالوانیزه سخت استحکام بالایی دارد و می توان از آن برای بلند کردن اجسام سنگین بدون آسیب دیدگی استفاده کرد. در مقابل نوع نرم برای اموری که نیاز به خم شدن یا پیچیدگی دارند، کاربردی می باشد.

بدین ترتیب در مواردی که نیاز است سیم جهت بستن دو قطعه به هم مورد استفاده قرار بگیرد و نیاز به پیچ دادن با گاز انبر دارد، نمی توان از نوع سخت استفاده کرد.

معمولا هنگامی که با گاز انبر یا هر وسیله دیگری سیم سفید سخت پیچ داده شود، می شکند. بدین ترتیب نمی توان به کمک آنها دو قطعه را به هم محکم کرد. نوع نرم به خاطر کربن کمتر، انعطاف پذیری بیشتری داشته و با استفاده از گازانبر پیچ داده تا دو قطعه را محکم بگیرد.

در مواردی که از سیم نرم استفاده می شود، نیاز به وارد کردن نیروی بسیار کمتری می باشد. بدین ترتیب استفاده از نوع نرم برای مصرف کننده نیز راحت تر می باشد. البته این را نیز باید مد نظر داشت که در برخی از موارد فقط سیم سخت به کار می آید.

مفتول گالوانیزه سفید چگونه تهیه و تولید می شود؟

تولید مفتول گالوانیزه سفید اینگونه است که در گالوانیزه کردن به روش گرم، فولادی که عاری از هر‌گونه زنگ‌زدگی است در حمام مذاب فلز روی غوطه‌ور می‌شود و در اثر واکنش بین روی و فلز، لایه‌ای از فلز روی، فولاد را می‌پوشاند. این کار باعث بالا بردن مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی می‌شود. در این روش ضخامت پوشش روی بیش‌تر بوده و در نتیجه مقاومت بیش‌تری در برابر رطوبت دارا است، به مفتول تولید شده با این روش مفتول گرم نیز گفته می‌شود.

دردر فرایند تولید گالوانیزه به روش سرد، با روش الکترولیز، فلز روی (zn) را بر سطح آن می‌پوشانند. ضخامت فلز روی در این روش کم‌تر است و باعث کم شدن مقاومت آن نسبت به گالوانیزه گرم است. نوع سرد این محصول چینی بوده و نسبت به نوع گرم که ایرانی بوده دارای کیفیت و قیمت پایین‌تری است.

سیم مفتول گالوانیزه از گالوانیزه شدن مفتول یا سیم سیاه به دست می آید. گالوانیزه شدن فرآیندی است که طی آن مفتول در برابر اکسید شدن و زنگ زدن مقاوم می شود و مفتول را آماده استفاده در هر نوع آب و هوایی می کند.

تفاوت بین گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد در چیست؟

این تفاوت فقط در اندازه ضخامت روکش روی آنها می باشد. ضخامت روکش «روی» در روش سرد معمولا ۲۵ میکرون می باشد. این در حالی است که در روش گالوانیزاسیون گرم، ضخامت روکش «روی» بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ میکرون می باشد.

مفتول گالوانیزه کاربرد های فراوانی دارد که دلیل آن فواید آن است که شامل:

مقاومت در برابر خوردگی، سایش و زنگ زدن
نیاز کمتر به تعمیر
نگهداری آسان

مزایای استفاده از سیم گالوانیزه گرم

 طول عمر بیشتر در مقایسه با گالوانیزه الکترو.
 فرآیند یک لایه آلیاژ آهن و روی روی سطح فولاد و یک پوشش روی خالص روی سطح خارجی ایجاد می کند. این آلیاژ مقاومت و مقاومت بالاتری در برابر سایشهای معمولی ارائه می دهد.
 ضخامت پوشش روی می تواند تا 10 برابر ضخیم تر از پوشش الکترو گالوانیزه باشد.
معایب سیم گالوانیزه گرم
 گرانتر از سیم الکترو گالوانیزه.
 ضخامت روی می تواند در کل محصول ناسازگار باشد.

کلمات کلیدی : مفتول گالوانیزه
مقالات مرتبط
همه چیز در مورد مفتول گالوانیزه.تولید و کاربرد آن
همه چیز در مورد مفتول گالوانیزه.تولید و کاربرد آن

مفتول گالوانیزه چیست؟چه کاربردی دارد؟قیمت سیم مفتول گالوانیزه چگونه است؟خرید و فروش مفتول...

همه چیز در مورد مفتول گالوانیزه.تولید و کاربرد آن
روش تهیه و تولید سیم مفتول گالوانیزه چیست؟

مفتول گلوانیزه سفید چگونه تهیه و تولید می شود؟تفاوت بین گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد در چ...

همه چیز در مورد مفتول گالوانیزه.تولید و کاربرد آن
آشنایی با سیم مفتول سیاه و سیم آرماتوربندی!

صنایع مفتولی طلوع سپاهان بهترین تولید کننده سیم مفتول سیاه و آرماتوربندی است که میتواند به...

همه چیز در مورد مفتول گالوانیزه.تولید و کاربرد آن
سیم سیاه آرماتوربندی چیست؟چه کاربردی دارد و چگونه تولید می شود؟

سیم سیاه را با نام هایی همچون مفتول آنیل شده ، پخته و سیم آرماتور نیز می شناسیم. سیم مفتول...

دیدگاه ها

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

کلیه حقوق سایت آهن امن متعلق به شرکت رادمان جاده ابریشم میباشد.