جهت استعلام از قیمت ها تماس بگیرید.

شنبه 11 آذر 1402

ناحیه ی کاربری

خاموت چیست؟ آیا در ساختمان سازی استفاده می شود؟

تصویر خاموت

برای ساخت و ایجاد یک سازه‌ ی محکم و مقاوم عوامل زیادی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. طراحی و اجرای فونداسیون هر سازه یکی از مهم ‌ترین و پیچیده‌ ترین عواملی است که باید ازهمان ابتدای هر پروژه مورد توجه  قرار بگیرد. هر گونه تصمیم‌ گیری اشتباه درایجاد فونداسیون، خسارات و طبعات جبران ‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت، چرا که فونداسیون بعد از آن ‌که ایجاد شد قابل تعمیر و اصلاح نیست. درمقاله قبل توضیح دادیم خاموت چیست وچه نقشی در تقویت استحکام سازه در مقابل نیروهای برشی و پیچشی خم‌ شده دارد انواع معروف آن را توضیح دادیم در این مقاله به ادامه معرفی این محصول در سایت آهن امن(AHAN AMN) میپردازیم با ما همراه باشید.

وظیفه و نقش خاموت درساختمان سازی چیست؟

خاموت (میلگرد عرضی) به یک نوع میلگرد خم‌ شده اشاره دارد که مقاطع طولی در ستون‌ ها و تیرهای بتنی مسلح شده را در بر می‌ گیرد و محکم در کنار هم نگه می‌ دارد.
دلیل اصلی کاربرد خاموت (میلگرد عرضی) در بتن ‌های آرمه این است که میلگرد های طولی به ‌تنهایی قادر به تحمل نیروهای کششی (هنگام وقوع زلزله) نیستند. خاموت ها در افزایش مقاومت سازه در برابر این‌ گونه نیروها نقش کلیدی و به سزایی دارند.
هنگامی ‌که خاموت در ستون‌ های بتنی مورد استفاده قرار می‌ گیرد نقش تکیه‌ گاه جانبی را برای میلگردهای طولی ایفا کرده و از کمانش (پیچش) جلوگیری می ‌کند. از طرف دیگر، هنگامی ‌که خاموت در تیر مورد استفاده قرار می‌ گیرد، وظیفه مقابله با نیروهای برشی را بر عهده دارد.

و ازدیگر وظایف خاموت میتوان به صورت زیر نام برد:

o    مقابله با خم شدن میلگردهای طولی
o    مقابله با جا به‌ جایی مقاطع طولی در هنگام بتن ‌ریزی
o    مقابله با تنش‌ های مورب و برشی
o    جلوگیری از فروپاشی ستون و یا تیر بتنی در هنگام اعمال تنش ‌های مورب و برشی
o    جلوگیری از ایجاد و گسترش ترک در ستون و یا تیر بتنی

خاموت چگونه تولید و ساخته می شود؟

خاموت از میلگرد آجدارتولید می‌گردد. اما قبل از آن باید بدانید که میلگرد از نظر شکل ظاهری به دو دسته میلگرد ساده و میلگرد آجدار تقسیم بندی می‌شود که نوع آجدار آن که خود دو نوع میلگرد کلاف و میلگرد شاخه دارد. انواع میلگرد آجدار که به عنوان خاموت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، آج‌های متفاوتی دارند. حضور آج بر روی این مقطع به چسبندگی آن به بتن کمک می‌کند. درحقیقت به کمک دستگاه خاموت زن، میلگرد آجدار به خاموت تبدیل می‌شود. انواع دستگاه خاموت زن در دو نوع دستی و ماشینی، در بازار موجود است. خمکاری میلگرد به منظور تولید خاموت بر اساس استانداردهای مشخصی انجام می‌گیرد.  خمکاری میلگرد باید بر اساس استانداردهای خمکاری برای ایجاد شکل‌های متفاوت خاموت انجام شود.

در مقاله گذشته یعنی (نکات مهمی که درمورد خاموت باید بدانید!) از انواع خاموت یاد کردیم حالا که با نام آنها آشنا شده اید بهتر است راجب آنها بیشتر بدانید:

خاموت ها براساس کاربرد در صنعت عمران ایران شکل های مختلفی دارند:

•    خاموت سلولار:  خاموت سلولار یا مدور، به شکل حلقه‌های بسته و مطابق با آخرین تکنولوژی و دانش روز تولید می‌شود. این نوع خاموت براساس استاندارد PI_SYSTEM و معمولاً در کارخانه ساخته خواهد شد. خاموت سلولار به شکل چشم گیری افزایش استحکام و مقاومت بتن را در پی خواهد داشت.
•    خاموت مارپیچی:  خاموت مارپیچی مانند یک فنر دورتا دور میلگردهای طولی را احاطه می‌کند. این خاموت‌ها را با استفاده ازدستگاه‌های CNC شکل داده و تولید می‌کنند. ویژگی بارز خاموت مارپیچی انعطاف بخشی به ستون بتنی است. به این معنی که استفاده از آن علاوه بر افزایش مقاومت ستون بتنی، آن را در برابر فشارها و نیروها منعطف می‌سازد.
•    خاموت سنتی: این نوع از خاموت‌ها اغلب مربع شکل و دارای زوایای 90 درجه هستند. خاموت سنتی را تنها توسط اهرم‌های ساده و به صورت دستی شکل می‌دهند.
•    خاموت معمولی: خاموت‌های معمولی نیز به صورت دستی شکل می‌گیرند اما برای خمکاری آن‌ها از ابزار و وسایل دقیق‌تر و پیشرفته‌تری استفاده می‌شود.
•    خاموت ربات: نوع دیگری از خاموت‌ها، خاموت ربات است که از نظر ظاهری شبیه به خاموت مارپیچ است با این تفاوت که در یکی از زوایای آن یک مربع داخلی در ابعاد کوچک جا گرفته است. این نوع خاموت با استفاده از دستگاه‌ CNC تولید می‌شود.
•    خاموت تنگ باز: در خاموت تنگ باز تنها یکی از اضلاع خمیده می‌شود. خاموت‌های تنگ باز خود در انواع تک شاخه، دو شاخه و یا چند شاخه دسته بندی می‌شوند.
•    خاموت تنگ بسته: بعد از نصب خاموت تنگ بسته انتهای آن را با زاویه‌ی حدوداً 135 درجه به سمت داخل خم می‌کنند. این کار سبب می‌شود که سازه در برابر نیروهای پیچشی مقاومت بالایی پیدا کند. خاموت‌های تنگ بسته نیز می‌توانند در انواع تک شاخه، دو شاخه و یا چند شاخه تولید شوند.
•    خاموت مهندسی: خاموت مهندسی دارای زوایای 45 یا 135 درجه بوده و هم به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک ساخته می‌شوند.
•    خاموت ساده: خاموت ساده به صورت دستی و با زاویای 90 درجه تولید می‌شود.


هنگام خرید خاموت باید به چه نکاتی دقت کنید:

باید بدانید که تنها ازمیلگردهای گرید A1 و A2 برای ساخت خاموت استفاده می‌کنند. چرا که تنها ساختار شیمیایی این دو گرید از میلگرد درصد کمی کربن داشته و انعطاف لازم را برای خمکاری و شکل پذیری دارد.
سایز میلگرد خاموت با توجه به کاربری و شرایط پروژه مشخص می‌شود اما در بیشتر مواقع از میلگردهای گرید A1 و A2 در سایزهای 8 ، 10 و 12 برای تولید خاموت استفاده می‌کنند.
وزن خاموت‌ها نیز به ضخامت، سایز و گرید آن‌ها بستگی دارد.

مقررات ملی ساختمان در استفاده از خاموت

مقررات ملی ساختمان، مبحث نهم: طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه

طول ناحیه ی بحرانی نباید از مقادیر زیر، کمتر باشد:
•    6/1 ارتفاع آزاد ستون
•    ضلع بزرگتر مقطع مستطیلی ستون
•    قطر ستون
•    450 میلی‌متر

فاصله ی خاموت ها در ناحیه بحرانی؛ در صورتی که خاموت از نوع بسته باشد نباید از مقادیر زیر کمتر باشد:
•    24 برابر قطر خاموت
•    8 برابر قطر کوچک‌ترین میلگرد طولی ستون
•    نصف کوچکترین ضلع مقطع ستون
•    300 میلی‌متر

فاصله ی خاموت ها در دیگر نقاط اعضای فشاری، نباید از موارد زیر بیشتر باشد:
•    36 برابر قطر خاموت میلگرد خاموت
•    12 برابر قطر کوچکترین میلگرد طولی
•    250 میلی‌متر
•    کوچکترین بعد عضو فشاری


خرید خاموت چگونه است ؟

به دلیل استفاده از خاموت در سازه، افزایش استحکام و مقاومت آن است، خرید خاموت باید با حساسیت زیادی انجام شود. به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام خرید خاموت به کیفیت و برند آن دقت کافی داشته باشید. صنایع مفتولی طلوع سپاهان توانسته است بهترین کیفیت از خاموت را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد و از این رو فروشگاه آهن امن سایتی مطمئن برای خرید خاموت برای شما دوستان و عزیزان می باشد. برای مشاوره بیشتر میتوانید با مشاورین ما در اهن امن با شماره تماس 021-91326030 در ارتباط باشید.
در ضمن از خرید خاموت‌های تولید شده توسط میلگردهای دسته دوم حتی اگر قیمت‌های بسیار مناسبی دارند خودداری کنید، چرا که این خاموت‌ها قطعاً بازدهی لازم را نخواهند داشت.
هم چنین سایز و نوع خاموت مورد نیازتان را متناسب با شرایط پروژه‌ی خود انتخاب کنید.
برای خرید خاموت با قیمتی استثنایی و کیفیتی تضمین شده با شماره‌ی درج شده در سایت تماس بگیرید یا بصورت آنلاین با ما در ارتباط باشید.

قیمت روز خاموت

قیمت روز خاموت به دلیل نوسانات قیمت میلگرد به طور مرتب دچار تغییر خواهد شد. در واقع قیمت روز انواع مقاطع فولادی تحت تأثیر شاخص روز بازار آهن و فولاد تعیین می‌شود. بنابراین باید قبل از اقدام به ثبت سفارش خود حتماً از آخرین قیمت روز خاموت اطمینان پیدا کنید.
فروشگاه آهن امن (AHAN AMN)  قیمت روزانواع مقاطع فولادی از جمله خاموت را در سایت خود منتشر کرده و بلافاصله بعد از تعیین و تغییر توسط مراجع قیمت گذاری آن را به روز رسانی می‌کند.

کلمات کلیدی :
مقالات مرتبط
خاموت چیست؟ آیا در ساختمان سازی استفاده می شود؟
نکات مهمی که درمورد خاموت باید بدانید!

خاموت؛ میلگردی است که خم شده و به اینصورت از المان‌های طویل و قائم اطرافش محافظت به عمل می...

خاموت چیست؟ آیا در ساختمان سازی استفاده می شود؟
خاموت چیست؟ آیا در ساختمان سازی استفاده می شود؟

خاموت یک حلقه بسته از میلگرد است که برای نگهداری میلگردهای اصلی در ساختار بتن استفاده می ش...

دیدگاه ها

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

کلیه حقوق سایت آهن امن متعلق به شرکت رادمان جاده ابریشم میباشد.