رشد ۴۵۳ درصدی تجارت با تاجیکستان

1 سال پیش

235

رشد ۴۵۳ درصدی تجارت با تاجیکستان

رشد ۴۵۳ درصدی تجارت با تاجیکستان

به گزارش ایرنا، «سید روح اله لطیفی» در خصوص تجارت کشور با تاجیکستان اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ تجارت ایران با تاجیکستان، ۱۳۹ هزار و ۲۴۹ تن کالا، به ارزش ۱۳۱ میلیون و ۳۸ هزار و ۵۸۴ دلار بود که نسبت به سال ۱۳۹۹رشد ۴۸۹ درصدی در وزن و ۴۵۳ درصدی در ارزش داشته است.

وی افزود: در این مدت صادرات به تاجیکستان ۱۲۴ هزار و ۷۳۷ تن کالا به ارزش ۹۱ میلیون و ۶۰۰ هزار و ۹۲۹ دلار بود که نسبت به سال ۹۹ رشد ۵۳۵ درصدی در وزن و ۴۵۹ درصدی در ارزش داشته است.

لطیفی در خصوص واردات از تاجیکستان گفت: در سال گذشته ۱۴ هزار و ۵۱۲ تن کالا به ارزش ۳۹ میلیون و ۴۳۷ هزار و ۶۵۵ دلار واردات ایران از تاجیکستان بوده که با رشد ۲۶۳ درصدی در وزن و ۴۳۹ درصدی در ارزش همراه بوده است.

سخنگوی گمرک تاکید کرد: میزان تجارت ایران با تاجیکستان در سه ماه پایانی سال، شتاب بیشتری به خود گرفت به طوری که ۴۷ هزار و ۹۵۷ تن کالا به ارزش ۳۷ میلیون و ۶۵۶ هزار و ۳۶۳ دلار، صادرات به تاجیکستان و هشت هزار و ۳۶۴ تن کالا به ارزش ۲۴ میلیون و ۴۲ هزار و ۸۴۵ دلار واردات کالا از تاجیکستان در این سه ماه انجام شده است. 

وی افزود: میزان صادرات کشور به تاجیکستان در زمستان، نسبت به سه ماه پایانی سال ۹۹ رشد ۱۰۴۹ درصدی در وزن و ۹۵۳ درصدی در ارزش را نشان می دهد و واردات سه ماه پایانی سال از تاجیکستان نیز با رشد ۶۴۹ درصدی در وزن و ۱۰۴۶ درصدی در ارزش همراه بوده است.

لطیفی در خصوص کالاهای تبادل شده بین دو کشور گفت: عمده واردات از تاجیکستان پنبه حلاجی شده بوده و پیله کرم ابریشم، صفحات نازک ورقی، مصنوعات پلاستیکی و اشیای رو میزی هم از این کشور وارد شده است. صادرات کشورمان به تاجیکستان نیز انواع محصولات کشاورزی، غذایی، مصالح ساختمانی، لوازم خانگی، مواد معدنی، انواع دارو و واکسن، مواد شیمیایی، شوینده ها، انواع میله و ورق های فلزی، پوشاک، کفش، لاستیک، پارچه و نخ، ظروف شیشه ای، لوازم الکترونیکی، انواع مبل و وسایل بازی کودکان بوده است.

 

منبع :ایرنا

کلمات کلیدی

دیدگاه ها

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

آخرین دیدگاه ها

0 نظر

کلیه حقوق سایت آهن امن متعلق به شرکت رادمان جاده ابریشم میباشد.