آیا بورس سال ۱۴۰۱ صعودی می‌شود؟

1 سال پیش

269

آیا بورس سال ۱۴۰۱ صعودی می‌شود؟

آیا بورس سال ۱۴۰۱ صعودی می‌شود؟

طی روزهای اخیر مذاکرات برجام متوقف شد، به واسطه همین موضوع میزان نگرانی‌ها نسبت به افزایش قیمت دلار و عدم توافق افزایش یافته است. به گفته بسیاری از کارشناسان علت سرخ‌پوشی بازار توقف مذاکرات است.

امروز مجموع حدود دو هزار و ۸۱۰ میلیارد تومان سهام خرید و فروش شد. بیشترین تزریق پول حقوقی به بازار  در سه گروه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، فلزات اساسی و خودرو و ساخت قطعات رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های استخراج کانه‌های فلزی و پیمانکاری صنعتی به نفع حقیقی‌ها تمام شد.

کارشناسان می‌گویند که توقف مذاکرات وین و کاهش قیمت باعث شده، بورس در وضعیت ابهام و سرخ‌پوشی قرار بگیرد. از سوی دیگر برخی از کارشناسان عقیده دارند که رشد بازار در روزهای آینده ادامه خواهد یافت و صنایع همچنان در مدار تعادلی خود باقی خواهند ماند.

چه عواملی روی بورس تاثیر دارد؟

احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: تا زمانی که وضعیت مذاکرات برجام مشخص نشود، بورس در نقاط تعادلی و خنثی معامله می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح می‌دهد: در حال حاضر دو مولفه قیمت‌های جهانی و احیای برجام روی معاملات تاثیر دارد. اگر برجام احیا شود بورس وضعیت خوبی را تجربه می‌کند و  تا تیر ماه ۱۴۰۱ و فصل مجامع روند صعودی در بازار خواهیم داشت.

وی ادامه می‌دهد: هر چقدر احیای برجام زمان‌بر باشد، بازار در نقاط تعادلی مورد معامله قرار می‌گیرد. اگر قیمت های جهانی در همین سطوح بماند بازار هم در همین سطوح باقی می‌ماند. اما با توافق روسیه و اوکراین قیمت‌های جهانی کاهش پیدا می‌کند و این موضوع تاثیر منفی روی بازار دارد.

اشتیاقی اظهار می‌کند: اگر قیمت‌های جهانی بیش از ۱۵ درصد افت نکند. نمی‌توان انتظار کاهش شاخص کل را داشت. همچنین باید توجه کرد که با امضای توافق برجام بورس روند افزایشی به خود می‌گیرد.

تجارت نیوز

کلمات کلیدی

دیدگاه ها

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

آخرین دیدگاه ها

0 نظر

کلیه حقوق سایت آهن امن متعلق به شرکت رادمان جاده ابریشم میباشد.